22.05.2015-Cuma
  Künye Yayın İlkemiz İletişim Jooble Marmaris İş İlanları  
   
 
Elegance Hotels
Dünyanın En Büyük Savaş Gemisi ''USS ENTERPRISE'' Marmaris'te
Dünyanın En Büyük Savaş Gemisi ''USS ENTERPRISE'' Marmaris'te
       08.02.2011     
Nükleer enerjiyle çalışan ilk uçak gemisi olan ve 1961 yılında denize indir
PAYLAS:
  • Facebook
  • Twitter
  • MySpace
  • Delicious
  • FriendFeed
Dünyanın en büyük savaş gemilerinden, ABD Donanmasına bağlı ''USS Enterprise'' isimli nükleer uçak gemisi Marmaris'e geldi.
Sabah erken saatlerde Marmaris Körfezi'ne giriş yapan dev gemi, vatandaşların meraklı bakışları ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin gözetiminde açıkta bekleyeceği konumu aldı. Geminin etrafının güvenlik amacıyla şamandıralarla çevrildiği görüldü.
Nükleer enerjiyle çalışan ilk uçak gemisi olan ve 1961 yılında denize indirilen USS Enterprise'in, 2007'nin Ağustos ayından ABD'nin Irak ve Afganistan'daki askerlerine hava desteği sağlamak için uzun süre Basra Körfezi'nde konuşlandırıldığı belirtildi.
8 NÜKLEER REAKTÖR İLE ÇALIŞIYOR
342,3 metre boyunda, 78,4 genişliğinde olan USS Enterprise'in sekiz adet nükleer reaktör ile çalıştığı ve 4,5 dönümlük pisti ile 85 adet savaş uçağını barındırdığı öğrenildi.
Marmaris'te 4 gün kalması planlanan gemide bulunan yaklaşık 5 bin 800 personelin biner kişilik gruplar halinde karaya çıkacağı belirtildi. İlk grubu karaya çıkarmak için çok sayıda tur teknesi, geminin yakınlarında beklemeye başladı.
Dünyanın en büyük savaş gemilerinden birisini ağırlayacak ilçede hazırlıkların tamamlandığı bildirildi.
AMERİKAN NÜKLEER UÇAK GEMİSİNE GÖRÜLMEMİŞ GÜVENLİK
 Sabah saatlerinde Marmaris'e gelerek açıkta bekleyen gemi için güvenlik önlemleri alınmaya devam ediyor. Geminin etrafında şamandıra ve dubalardan oluşan yaklaşık 2,5 kilometre uzunluğunda güvenlik çemberi oluşturuldu.
Uzunyalı Sahiline bir kaç gün önceden getirilen güvenlik sistemini kuran firma görevlilerinden Ateş Sualtı, ''Duba ve şamandıralardan oluşan bu sisteme alarga gemi güvenliği deniliyor. 150'şer metreden oluşan 16 adet parçadan oluşuyor. Sekizgen olarak geminin etrafını güvenlik çemberine alacağız'' dedi.
Şamandıra ve dubaları 8 tır ile İstanbul'dan getirdiklerini ifade eden Sualtı, yapılan çalışmanın büyük bir organizasyon gerektirdiğini söyledi.
Tekneler tarafından taşınan güvenlik şeridi parçalarının geminin etrafını çevreleyecek şekilde denizde birbirleriyle birleştirildiği görüldü.
İki Sahil Güvenlik botunun geminin etrafında dolaşarak güvenlik önlemi aldığı gözlendi.
Bu arada, askerler gruplar halinde tur tekneleriyle limana taşınmaya başlandı. Askerler Marmaris Kapalı Çarşısı'nı gezerek alışveriş yaptı.
''USS ENTERPRİSE'' İSİMLİ NÜKLEER UÇAK GEMİSİNDEKİ KOMUTANLAR MARMARİS KAYMAKAMI POLAT'I ZİYARET ETTİ
Marmaris'e gelen dünyanın en büyük savaş gemilerinden olan ABD Donanmasına bağlı ''USS Enterprise'' isimli nükleer uçak gemisindeki komutanlar Marmaris Kaymakamı Serdar Polat'ı ziyaret etti.
Ziyarete ABD Donanması Onikinci Darbe Grup Komutanı Tuğamiral Terry B. Kraft, USS Enterprise Uçak Gemisi Komutanı Albay Dee L. Mewbourne, USS Leyte Gulf gemisinin komutanı Albay Eugene H. Black ve ABD Deniz Piyade Ataşesi Yarbay Lloyd D. Freeman katıldı.
Basın mensuplarının görüntü almasına izin verilen kısımda Kaymakam Polat, dost bir ülkenin askerlerini konuk etmekten memnuniyet duyduklarını söyledi.
Marmaris'i çok güzel bulduklarını belirten Tuğamiral Terry B. Kraft, ''Gemideki tüm personel, ayrı günlerde gruplar halinde karaya çıkacak. Kimileri Marmaris'te kalmayı, bazıları da düzenlenen turları en çok da Efes turunu tercih ediyor. Efes'e düzenlenen turlarda şimdiden yer kalmadı. Askerlerimizin turizminize hareketlilik getireceğine inanıyoruz. Amerikan askerleri parayı harcamayı sever'' dedi.
Basın mensuplarının gemiyle ilgili basında yer alan ve ''skandal görüntüler'' olarak değerlendirilen videolarla ilgili soruları üzerine Kaymakam Polat, ''Bu bir nezaket ziyareti. Bu gibi soruları daha sonra komutanla yapılacak bir röportajda sorarsınız'' diye konuştu.
Gruplar halinde karaya ayak basan askerler, kış mevsimi olduğu için sakin günler geçiren ilçeye canlılık kazandırdı. Marmaris Kapalı Çarşısı'ndaki birçok işyerinin kepenklerini açtığı görüldü.
Amerikan askerlerini en çok et ve tavuk dönerlere ilgi göstermesi dikkati çekti. Askerlerin gece ise Marmaris Barlar Sokağı'na hareketlilik getirmesinin beklendiği öğrenildi.
 
 
    Bu haberle ilgili yorumlar
 
 
Poseidon Otel
 
Aktuel
 
aktuel
 
Dora Beach
Integro
KÖŞE YAZARLARIMIZ
Erol UYSAL

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
Prof. Dr. Metin KOZAK

Turizm ve Kadın…
Hülya ÇAKICI

Ertelemeyin...
Gündoğdu YILDIRIM

Japon Mühendis
Nilgün DURDAN

Oyuncak cümleler
Ali Fuat BOĞA

Ateş böceği…
Meral LEVENT

Affediş
Fahri TAN

Rekabet Üzerine
Pınar Kalkan ÇAMLAR

Eskilerden Bir Kuble
Gönül GÖRGÜLÜ

Eğitimde PISA değerlendirmesi
Serkan GÜZEL

El Feneri
Irem BRAY

Yeterince İyi Ebeveyn Olmak ve Winnicott
Prof.Dr. Levent Seçer

Yeni yıl dileği
Bora AYYILDIZ

Vücudunuzun 24 saati
İsmail ÇAMDAL

Lider Olmak
Güven ÖZER

Mark up, make up, wake up!!!
Şiir / Edebiyat Köşesi
 
Çocuklar ve hayvanlar
Çocuklar ve yaşam
Rus kızları
Ahmet Fırtına ve Melekleri
 
tatilbizde.com
 
BENCE ORGANİZASYON
 
Elegance Hotels
 
aktuel
 
Kartaca Tour
 
 | Ana Sayfa |  Marmaris |  Turizm |  Bölgesel |  Haberler |  Spor |  Kültür / Sanat |  Sağlık | 


Copyright © 2007-2014 Tüm hakları saklıdır.
AKTUEL TURIZM TANITIM